RSS Novojičínský deník – Kultura

 • Letošní ročník Colours of Ostrava bezhotovostně? Karty s sebou 25.5.2023
  Pro jubilejní 20. ročník festivalu Colours of Ostrava udělali organizátoři revoluční krok. V areálu Dolních Vítkovic od 19. do 22. července už nepůjde platit hotovostí, (téměř) výhradně jen platební bankovní kartou. S jednou drobnou výjimkou…
 • Krvavé prachy. Scorsese se svým filmem omlouvá za vraždy amerických Osedžů 24.5.2023
  Píše se rok 1920 a do domorodé osady v Oklahomě přijíždí mladý muž, který neví, co se životem. Je to místo zaslíbené, ale i prokleté. To ovšem Ernest zatím netuší. Tak začíná snímek The Killers of the Flower Moon, který s velkým ohlasem představil režisér Martin Scorsese na filmovém festivalu v Cannes.
 • Colours of Ostrava 2023 slibuje NEJ ročník. Hlavním mediálním partnerem je Deník 18.5.2023
  Do začátku 20. ročníku Colours of Ostrava zbývají dva měsíce. Prestižní multižánrový festival s velkými hvězdami světové hudební scény se letos koná tradičně v areálu Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě od 19. do 22. července. A Deník bude blíž než kdy dříve. 
 • KVÍZ: Jak znáte herečku Marii Rosůlkovou? Byla milovnice i vyznavačka detektivek 15.5.2023
  Herečka Marie Rosůlková se narodila do rodiny ševce-živnostníka. Přestože se upnula k herectví, nemohla odejít na pražskou Státní konzervatoř, protože v Praze už studoval její bratr – a mít hned dva potomky v dosti drahém městě by bylo pro rodiče příliš nákladné. Proto Marie vystudovala doma v Plzni dvouletou obchodní akademii a pracovala v místní pobočce Pozemkové banky. Zároveň ale […]
 • KVÍZ: Eurovize v toku času. Co (ne)víte o historii slavné pěvecké soutěže? 14.5.2023
  Je známý další vítěz televizní Eurovize – o víkendu vyhrála švédská zpěvačka Loreen, která soutěž ovládla už podruhé. Česka kapela Vesna skončila na desátém místě. A jaká je vlastně česká stopa v této populární soutěži? Víte, že se jí v roce 1968 účastnil Karel Gott, který ovšem tehdy nezastupoval Československo? A že místo Lenky Filipové, která nedostala povolení vycestovat, soutěžila v roce […]
 • KVÍZ: Znáte severské detektivky? Jo Nesbø a spol. napínají miliony čtenářů 13.5.2023
  Harry Hole, Joona Linna, Carl Mørck, Freya a Huldar. To je jen několik knižních hrdinů potírajících zločin v populárních severských kriminálních románech. Co mají tyto knížky společného? Jsou drsné, čtou je miliony lidí po celém světě a obvykle mají 400 a více stran.
 • KVÍZ: Festival v Cannes uctí Michaela Douglase. Jak moc znáte slavného herce? 7.5.2023
  Paštika z domácího mazlíčka, surová demolice auta i rodinného porcelánu. A dva na smrt rozhádaní manželé na křišťálovém lustru řítícím se k zemi. „Až spadneš, nerozbij dlaždičky.“ Michael Douglas hrál v řadě nestárnoucích filmů, asi nejvíce hlášek ale pochází z Války Roseových. Manželský masakr, v němž hrál po boku Kathleen Turnerové, zůstává klenotem v jeho kariéře. Nejen díky němu si v květnu dojde pro […]
 • VIDEO: Bavit lidi je pro mě droga, říká Jiří Krhut aneb Z Heligonky do Semaforu 7.5.2023
  Bývalý učitel angličtiny, bavič, textař, skladatel a muzikant. Jiří Krhut je muž mnoha tváří, který si po vystupování v Kabaretu BO! s Jaromírem Nohavicou a Robertem Kusmierskim, vytvořil svou vlastní show Varieté Krhut. S ním teď vystupuje i v pražském divadle Semafor.
 • Osvobodí mnoho duší. Hlavní cenu Anifilmu získal Můj románek s manželstvím 6.5.2023
  Změní mnoho lidí a osvobodí mnoho duší. Takový účinek má podle poroty Můj románek s manželstvím, který zvítězil v kategorii pro dospělé diváky na mezinárodním festivalu animovaných filmů. Porota rozdala ceny v sobotu večer v Liberci, přehlídka Anifilm však ještě pokračuje nedělním programem.
 • Ostravská divadelní Továrna na sny rozjíždí druhou vlnu prodeje vstupenek 5.5.2023
  Patnáctý ročník divadelního festivalu Dream Factory Ostrava odstartuje ve čtvrtek 25. května a během deseti dní představí to nejzajímavější z tuzemských divadelních počinů, doplněné také o zahraniční hosty.