RSS Novojičínský deník – Kultura

 • Zemřel novinář a básník Günter Motýl 23.1.2020
  Krátká, ale zákeřná a těžká nemoc, kterou lékaři objevili letos na počátku roku, vzala tento týden ve středu našemu bývalému redakčnímu kolegovi Günterovi Motýlovi na prahu osmdesátky život.
 • Místo zločinu Ostrava: Dnešní díl přinese 2 případy. Přinášíme snímky z natáčení 20.1.2020
  /FOTOGALERIE/ Nový krimiseriál České televize od režisérů Jana Hřebejka a Dana Wlodarczyka dnes večer pokračuje třetím dílem. Auto v něm letí vzduchem, herci v pytlích jsou zahrabáni hlínou, skáčou z výšky místo kaskadérů a rekvizitáři vyráběli kopii zbraně z roku 1903.
 • Ostravská interpretka a hudební skladatelka Elis bojuje o Eurovizi 19.1.2020
  /ROZHOVOR/ Česká televize pořádá tento rok už potřetí - „on-line“ národní kolo na Eurovision Song Contest (ESCZ), z něhož vzejde nový zástupce České republiky na tuto prestižní pěveckou soutěž, která se uskuteční na jaře v Rotterdamu. V českém semifinále je sedm účastníků. Vítěz bude oznámen začátkem února.
 • OBRAZEM: Retro papuče v Příboře. V banďurách se kdysi chodilo běžně 18.1.2020
  Okrajčáky, okravčáky, vazáky, brňáky, kocury, bandury nebo banďury a třeba i makovníky. Kdo ví, kolik pojmenování by se našlo pro filcové papuče, které se kdysi běžně vyráběly v mnoha domácnostech na Novojičínsku. Výrobním materiálem byl nejčastěji filc a zásobárnou tohoto materiálu byla velmi často kloboučnická továrna v Novém Jičíně.  
 • Místo zločinu Ostrava: Poznáte místa, kde se natáčel dnešní díl? 13.1.2020
  /FOTOGALERIE/ Nový krimiseriál České televize od režisérů Jana Hřebejka, Dana Wlodarczyka a Jiřího Chlumského má za sebou možná až nečekaně vydařenou premiéru. Dnes ve 20 hodin na ČT1 pokračuje druhým dílem. Opět bude inspirován skutečnými událostmi z Moravskoslezského kraje. Máme pro vás také kuriozity ze zákulisí natáčení.  
 • Film Stockholmský syndrom, který se natáčel v Ostravě, uvede ČT v neděli večer 12.1.2020
  /FOTOGALERIE/ Jeden výstřel Davida Švehlíka změní životy sedmi lidí. Česká televize již v neděli večer uvede první díl dvoudílného dramatu Stockholmský syndrom, který se natáčel se v Ostravě.
 • Třinecký rodák a patriot Petr Šiška: Filmování mě pohltilo 11.1.2020
  /ROZHOVOR/ Hudebník, textař, producent a scenárista Petr Šiška, třinecký rodák a patriot v rozhovoru pro Deník říká: Filmování pohltilo velkou část mého tvůrčího potenciálu
 • Karel Čapek. Tichý rváč, kterého mělo gestapo na seznamu hodně vysoko 9.1.2020
  Spisovatel, dramatik, novinář. Překladatel prokletých básníků. Osobnost, kterou uznávali Galsworthy, Shaw i Wells. Svým významem přesáhl Karel Čapek hranice literatury i českého národa. Dnes uplyne 130 let od jeho narození.
 • Dnes začíná Místo zločinu Ostrava. Nový krimiseriál Jana Hřebejka 6.1.2020
  /FOTOGALERIE/ Hlavní večerní vysílací čas na „jedničce“ České televize bude po příštích 13 týdnů patřit novému kriminálnímu seriálu z Ostravy, který je inspirován skutečnými případy, které policie na Ostravsku v posledních letech vyšetřovala.
 • Filmový tip: Dvakrát Štefánik. Barevně hravý a faktický 2.1.2020
  Život slovenské ikony Milana Rastislava Štefánika byl natolik fascinující a mnohovrstevnatý, že vydal zaráz na televizní dokument i celovečerní film do kin. Obojí českým divákům těsně po Novém roce nadělí česko-slovenský tým okolo režiséra Michaela Kaboše.